foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

KAR-DER

Karadiğinliler Eğitim Kültür ve Yardım DerneğiÜye Giriş Formu

Sitede Aktif Kullanıcı Sayısı

12 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Karder Dini Makaleler

Âşûre Günü

Cenâb-ı Hak buyuruyor:

“Tan yerinin ağarmasına andolsun, On geceye andolsun, Çifte ve teke andolsun, Geçip giden geceye andolsun (ki, müşrikler azaba uğrayacaklardır). Şüphesiz bunlarda, akıl sahibi bir kimse için üzerine yemin edilmeye değer bir özellik vardır.” (Fecr, 1-5)

Rasûlullah (sav) buyurdular:

“Her kim Âşûre Günü’nde âilesine ve ev halkına ikramda bulunursa, Cenâb-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder.” (et-Tergîb ve’t-Terhib, II, 116)

Nebî (sav) buyurdu ki:

“Bugünün fazîletini talep ediniz. Bugün, Allah’ın diğer günlere tercih ettiği mübârek bir gündür. Bugünü kim oruçla geçirirse Cenâb-ı Allah, o kimseye, melekler nebîler, rasûller, şehîdler, ve sâlhlerin ibâdetlerinden bir pay ayırır.” (İbn Arrak, Tenzîh, II, 150) Bu pay, oruçtadır.

Âşure günü kılınacak namaza gelince bu konuda Şeyh Abdülkâdir Geylâni (ks) İbn Abbas’tan rivâyet edilen uzun bir hadis-i şerif zikretmiştir:

“Kim Âşûre günü, dört rekât namaz kılar, her rekâtında bir Fatiha, elli ihlâs okursa, Allah onun gelecek elli senelik günahını bağışlar ve ona Mele-i A’lâ’da nûrdan bin minber inşâ edilir.” (İbn Arrak, Tenzih, II, 150)

Âşûre gecesini ihyâ etmek müstehabtır. Bir hadiste:

“Âşûre gecesini ihyâ eden; Allah’a mukarreb melekler gibi ibadet etmiş olur.” (a.g.e, II, 150)

Her Güne Bir Esma-ül Hüsna (Allah’ın En Güzel İsimleri)

el-Vâlî: Mülkünü tek başına idare eden, kâinatın tek yöneticisi, bütün varlıkların hükümdarı, onların üzerinde istediği şekilde tasarrufta bulunan ve onlar üzerinden bol bağış ve ihsanda bulunan demektir.

Kısa Günün Kârı

Bugüne hürmeten evinin ve âilesinin rızkını arttıranın, sene boyunca bolluk ve refah içinde olacağı haber verilmiştir. Bugün, bir müslümana iftar ettirelim, bir hastayı ziyaret edelim, Müslümanlarla daha fazla selamlaşalım.